Cel to punkt majaczący się na horyzoncie, do którego chcielibyśmy dotrzeć. Dopóki siedzisz na wzgórzu i usilnie się w ten punkt wpatrujesz, raczej się do niego nie zbliżysz. Dopiero gdy wytyczysz drogę do niego i ruszysz nią, krok za krokiem, masz szansę go osiągnąć. A jak ułożyć plan i przełożyć cel na konkretne działania? W tym pomoże Ci drzewo celu.

Czemu to służy?

Drzewo celu to prosta metoda, która pozwala określić, co właściwie jest do zrobienia i w jakiej kolejności. W najprostszym ujęciu – polega na tym, by układanie planu zacząć… No właśnie, nie od początku. Od końca.

Najpierw określasz efekt końcowy, a potem krok po kroku cofasz się do chwili obecnej. Na każdym etapie zastanawiasz się, jakie kroki Cię do niego doprowadzą.

Niby proste… ale powiem Ci, że pomogło mi poukładać sobie w głowie kilka projektów. Przede wszystkim łatwiej było mi dostrzec, które zadania są rzeczywiście niezbędne do realizacji celu – i właśnie na nich się skoncentrować. Poza tym wyraźniej zobaczyłam, że każde zadanie jest ważne o tyle, o ile prowadzi do kolejnego etapu. Nie ma sensu bez końca dopracowywać jednego punktu. Banał? Jak najbardziej. Oczywiste? Być może – a jednak czasem warto zobaczyć to czarno na białym.

Kiedy zaczyna się od pierwszych kroków, łatwo zboczyć z drogi. To tak jak z drogą: jeśli w obliczeniu kierunku pomylisz się o kilka stopni, to możesz wylądować o parę kilometrów od celu. W efekcie nadłożysz kawał drogi i będziesz przedzierać się przez chaszcze.

Drzewo celu – jak to działa?

Weź kartkę papieru i na górze zapisz swój cel.

Teraz zadaj sobie pytanie: Co potrzebuję zrobić najpierw, aby osiągnąć ten cel? Oczywiście, odpowiedzi może być więcej. Od celu pociągnij kreski w dół i zapisz odpowiedzi.

Do każdego z punktów na dole zadaj pytanie: Czy mogę zrobić to już teraz?

Jeśli nie, kontynuuj uzupełnianie zgodnie ze schematem: Aby zrealizować X, potrzebuję najpierw zrobić Y.

Powtarzaj to tak długo, aż na końcu każdej gałęzi znajdą się zadania, za które możesz zabrać się już teraz.

Et voilà – drzewo celu jest gotowe.

Drzewo celu – przykład

Załóżmy, że Twoim celem jest mieć dużo pieniędzy. Aby to osiągnąć, potrzebujesz dwóch rzeczy: znaleźć lepiej płatną pracę i nauczyć się rozsądnie gospodarować pieniądzmi.

Aby znaleźć lepiej płatną pracę, potrzebujesz pójść na rozmowę kwalifikacyjną, a wcześniej wysłać CV, które oczywiście musisz przygotować. Może też okazać się, że potrzebujesz zmienić branżę, a to znów wymaga poszerzenia wiedzy w jakiejś dziedzinie.

Z kolei aby mądrze zarządzać pieniędzmi, potrzebujesz stworzyć budżet. Do tego z kolei niezbędne może być zdobycie wiedzy o prowadzeniu takiego budżetu i np. wybranie programu.

I tak dalej, i tak dalej. Gotowe drzewo celu dla tego przykładu wyglądać będzie tak:

Co to daje?

Dzięki takiemu podejściu masz gotową listę zadań do wykonania. Widzisz też wyraźnie, które działania należy wykonać najpierw, aby mogły zadziać się kolejne.

Poza tym jeśli koncentrujesz się na punkcie końcowym, łatwiej dostrzeżesz, które zadania są rzeczywiście konieczne. Jeśli chcesz prowadzić biznes online, możesz przekonać się, że wydruk wizytówek wcale nie jest kluczowy dla Twoich działań.

Oczywiście, nim wpiszesz te zadania do kalendarza, czasem trzeba będzie je rozbić na podzadania. Na przykład przygotowanie CV możesz podzielić na wypisanie sobie swoich kompetencji i doświadczeń oraz przygotowanie wizualne samego dokumentu. Ale drzewo celu daje Ci pewien ogólny szkielet.

No cóż… powodzenia!

A co Ty sądzisz o takiej metodzie? Przetestujesz ją?

Zostań jeszcze na chwilę

Jak wyznaczać cele? Pułapki podejścia SMART

12-tygodniowy rok – czyli jak skutecznie realizować plany

Stan flow – czyli jak pracować na fali