Czy warto robić test StrengthsFinder? I jak można z niego wycisnąć jak najwięcej korzyści? W tym wpisie opowiem Ci, jak ja pracuję z talentami, które mi wskazał test Instytutu Gallupa.

StrengthsFinder – podstawowe informacje

O definicji talentu według Instytutu Gallupa pisałam w poprzednim poście. Przypomnę tylko, że talent w tym rozumieniu to nie konkretna umiejętność, tylko „naturalny sposób myślenia, odczuwania i działania”. Brzmi enigmatycznie? W dalszej części postu opowiem Ci, jak to wygląda na przykładach.

Instytut Gallupa zidentyfikował 34 takie talenty. I teraz uwaga: masz je wszystkie! (Nie, Pokemony nie sponsorowały tego wpisu.) Tylko że niektóre z nich przejawiają się u Ciebie silniej, a inne występują w ilości śladowej. Test układa te talenty w kolejności: od najsilniejszych do najsłabszych.

To, że talent jest u Ciebie na szczycie rankingu, to jeszcze nie znaczy, że jest Twoją mocną stroną. Jeśli talent jest niedojrzały, często może zaprowadzić Cię na manowce. Dobrze jest mieć tego świadomość i uczyć się, jak nad tym panować.

Po szczegóły odsyłam do tego postu Dominika Juszczyka.

Test Strengthsfinder możesz zrobić przez Internet – rzecz w tym, że jest płatny. Odkrycie pięciu głównych talentów to obecnie koszt ok. 20 dolarów. Rozumiem, że nie każdy lekko podchodzi do takiego wydatku. Dlatego w tym poście opiszę, co ten test mi dał – liczę, że pomoże Ci to podjąć decyzję.

Czy warto robić test StrengthsFinder?

Nie będę Cię trzymać w niepewności – odpowiedź brzmi „To zależy”.

Najlepsze efekty osiągniesz wtedy, gdy będziesz wykorzystywać swoje mocne strony. Wbrew temu, czego uczyli nas w szkole, szkoda czasu i energii na rozwijanie umiejętności, w których możesz osiągnąć co najwyżej przeciętność. Lepiej skupić się na tym, co wychodzi Ci świetnie – i doskonalić się w tym.

Czy internetowy test może Ci powiedzieć, kim jesteś? Czy niczym wróżka Zarida może przejrzeć Cię na wylot? To nie tak. Test StrengthsFinder został opracowany przez naukowców, na bazie badań. Poza tym nie mówi Ci, kim jesteś, a pomaga Ci pewne rzeczy dostrzec w sobie. Daje Ci tylko materiał do pracy nad sobą.

Jedno zastrzeżenie:

Jeśli nie masz czasu ani ochoty na pracę ze swoimi talentami, to możesz znacznie lepiej spożytkować pieniądze. Samo odkrycie swoich głównych talentów praktycznie nic nie daje. To tylko podstawa do dalszego rozwoju.

Moje Top 5 talentów

Czyli talenty, które przejawiają się u mnie najmocniej.

1. Uczenie się (Learner) – uwielbiam i potrafię się uczyć. Zdobywanie wiedzy jest dla mnie taką samą potrzebą, jak jedzenie czy oddychanie. Dość łatwo przychodzi mi opanowanie nowych tematów.

2. Intelekt (Intellection) – każdą sprawę lubię mieć dobrze przemyślaną. Zawsze rozważam różne aspekty danej sytuacji.

3. Zbieranie (Input) – jestem istnym chomikiem, jeśli chodzi o zbieranie informacji. Kiedy ktoś poszukuje jakiejś wiedzy (np. w pracy), to najczęściej albo ją mam, albo wiem, gdzie ją znaleźć.

4. Empatia (Empathy) – czyli wrażliwość na emocje innych ludzi. To pozwala mi reagować właściwie, gdy dana osoba jest wzburzona albo potrzebuje podniesienia na duchu. Ale Empatia pomaga mi też zrozumieć moje własne uczucia.

5. Rozwaga (Deliberative) – w każdej sytuacji wyszukuję potencjalne ryzyka i staram się im zapobiec lub je zminimalizować. Nie wyobrażam sobie jakiegokolwiek działania bez planu B (a najlepiej C i D).

Jak wykorzystać talenty – moje wnioski i spostrzeżenia

Test StrengthsFinder zrobiłam niemal dokładnie rok temu. W tym czasie sporo nad nimi pracowałam. Polecam grupę na Facebooku „Z pasją o mocnych stronach”, w której możesz podzielić się doświadczeniami z ludźmi o podobnych talentach. Mnie też tam znajdziesz – udzielam się tam dość często.

Co może Ci dać poznanie swoich talentów? Podzieliłam moje wnioski na kilka obszarów.

Zrozumienie siebie

Odkrywasz, w jaki sposób działasz

Talenty pokazują Ci pewne sposoby działania, z których być może nie zdajesz sobie sprawy. To jest dla Ciebie tak naturalne, że nawet nie przyjdzie Ci do głowy, że oto przejawiają się Twoje talenty.

Przykład?

W każdej nowej sytuacji zaczynam zawsze od zebrania informacji (Zbieranie), które następnie muszę dobrze przemyśleć (Intelekt) przed przystąpieniem do działania. Nie cierpię działać, kiedy nie mam wystarczającej liczby danych. Dlatego zawsze daję sobie czas na opracowanie strategii, zanim przystąpię do realizacji.

Uświadamiasz sobie, że Twoje talenty wcale nie są powszechne

Jeśli uważasz, że „wszyscy tak mają”, to możesz się mocno zdziwić.

Przykład?

Moja Rozwaga zawsze każe mi myśleć o wszystkich potencjalnych ryzykach. W dowolnej sytuacji zupełnie bez wysiłku potrafię wyliczyć, co może pójść nie tak. Któregoś razu zostałam poproszona o wypisanie wszystkich potencjalnych zagrożeń pewnego pomysłu. Kiedy wysmarowałam dobre półtora strony na temat ryzyk i sposobów zapobiegania im (a pisałam niemal bez zastanowienia), odpowiedź brzmiała „Wow, nie pomyślałam o tym…”.

Lepiej rozumiesz innych ludzi

Kontynuując poprzedni punkt: dzięki talentom możesz zrozumieć, że inni ludzie mają zupełnie inny styl działania i mogą wnieść inne wartości do zespołu. Czy zdarza Ci się irytować, że ktoś jeszcze prosi o czas na przemyślenie, kiedy Ty chcesz działać? Lub odwrotnie – gdy Ty opracowujesz strategię, a ktoś inny marudzi, że czas zacząć coś robić?

Przykład?

Moja szefowa co prawda nie robiła testu StrengthsFinder, ale mam przekonanie, że ma talent Aktywatora – czyli lubi od razu przystępować do działania. Niecierpliwi się, kiedy rzeczy nie idą naprzód, kiedy jakieś zadanie nie jest skończone (bo np. czekamy na potrzebne informacje). W imię dobrych relacji nauczyłam się jej systematycznie zdawać sprawę z każdego etapu zadania. Dzięki temu ma poczucie, że coś się dzieje, że nie siedzimy z założonymi rękami.

Rozwijanie swoich talentów

Świadomie wykorzystujesz i rozwijasz swoje talenty

Wiesz już, w czym jesteś dobry? Świetnie, to teraz możesz zupełnie świadomie przekuć to na swoją korzyść.

Przykład?

Mój talent Zbieranie sprawia, że gromadzę potężne ilości informacji. Rzecz w tym, żeby potem się w tych zbiorach połapać… Uczę się więc tworzyć system zbierania wiedzy, dzięki któremu będę mieć do niej dostęp w dowolnym momencie. Pomaga mi w tym… na przykład ten blog. Każdy wpis to wynik zebrania różnych informacji, moich przemyśleń i doświadczeń.

Możesz wykorzystać combo talentów!

Jeśli wykorzystujesz jakiś swój talent, najczęściej masz świetne efekty. Jeśli wykorzystujesz dwa lub trzy łącznie – to rezultaty są jeszcze lepsze!

Przykład?

U mnie świetnie współdziałają talenty Uczenie się i Intelekt. Najlepiej uczę się wtedy, gdy rozumiem dany temat. Intelekt pomaga mi ułożyć wiedzę w konkretną strukturę, zrozumieć zależności i ciągi przyczynowo-skutkowe. Dzięki temu moja wiedza jest bardziej uporządkowana.

Wiesz, kiedy powiedzieć „STOP”

Talent niedojrzały może znacząco uprzykrzyć życie. Kiedy nie umiesz nad nim zapanować, może Ci sprawić sporo trudności. Wiedząc, że tak jest, możesz postawić tamę w miejscu, gdzie talent wymyka się spod kontroli.

Przykład?

Uczenie się to świetny talent, ale… często wchłaniam coraz to nową wiedzę, zamiast ją wykorzystywać. Mając tę świadomość, nastawiłam się tylko na rozwijanie tej wiedzy, która aktualnie jest mi potrzebna. Dlatego na przykład zrezygnowałam z nauki japońskiego. Choć sprawiała mi przyjemność, to uznałam (z ciężkim sercem), że powinnam skupić się na innych obszarach.

Możesz zastąpić słabe strony mocnymi

Kiedy wiesz, że coś jest Twoją słabą stroną… możesz zastąpić to talentem, w którym jesteś świetny!

Przykład?

Zdecydowałam się na odkrycie wszystkich 34 talentów Gallupa. Jednym z ostatnich talentów jest u mnie Czar (Woo), czyli zdolność do łatwego nawiązywania kontaktów z nowymi ludźmi. Jako introwertyczka nie potrafię brylować towarzystwie. Ale tutaj w sukurs przychodzi talent Empatii, wspierany talentem Bliskość (Relator). Kontakty z drugim człowiekiem buduję wolniej, ale dzięki temu są trwałe.

Realizacja celów i produktywność

Znajdujesz optymalny sposób działania

Kiedy podejmujesz się nowego zadania, warto zastanowić się, jak Twoje talenty mogą Ci w tym pomóc.

Przykład?

Załóżmy, że moje zadanie obejmuje zarządzanie zespołem ludzi. Intelekt pomoże mi wybrać najbardziej optymalny sposób działania. Wydawanie poleceń sprawia mi trudność – ale tutaj znów pomaga Empatia. Empatia pomoże mi dobrać zadanie do konkretnych ludzi, aby dobrze się z nim czuli. Nie każę introwertykowi wykonywać rozmów telefonicznych, a znów wykonanie zadania w Excelu przekażę komuś, kto dobrze się czuje w analizach. To zapewni większą efektywność.

Odkrywasz, co Cię motywuje

Znajomość talentów pomaga Ci odpowiedzieć na pytanie „Co Cię motywuje?”. To, co mobilizuje kogoś innego, dla Ciebie może być bez znaczenia.

Przykład?

Talent Rywalizacji (Competition) jest u mnie na szarym końcu. Nigdy nie motywuje mnie chęć przebicia kogoś. Ale talent Uczenie się sprawia, że sama chęć rozwoju skłania mnie do dalszego działania.

Możesz znaleźć swój sposób na produktywność

Talenty pomogą w wykonywaniu zadań, gdy plan jest gotowy i po prostu trzeba siąść do pracy.

Przykład?

Talent Aktywatora jest w mojej ostatniej piątce, co sprawia, że jestem bardzo podatna na prokrastynację. Dodatkowo Intelekt często skłania mnie do opóźniania działania („Muszę to jeszcze przemyśleć!”). Ale do pracy skłania mnie… Empatia. Zadaję sobie pytanie „Jak będę się czuła po skończeniu tego zadania?”. Otóż świadomość długiej listy To Do bardzo mi ciąży. Kiedy wyobrażam sobie ulgę, jaką przyniesie mi skreślenie choć jednego punktu z listy, łatwiej mi zabrać się do pracy. Po prostu chcę to mieć już za sobą.

Chcesz pójść o krok dalej?

Zastanawiasz się, jak znaleźć i pogrupować wszystkie swoje umiejętności? A może zastanawiasz się jakie zajęcie będzie Ci najbardziej odpowiadać?

Określ swoje umiejętności z Mapą kompetencji!

Podsumowanie

Uff, to był długi post. Mam nadzieję, że znalazłeś w nim kilka pomocnych wskazówek na temat StrengthsFinder. Jeśli masz jakieś wątpliwości czy pytania, zapraszam do komentarzy.

Czy zrobiłeś/aś test StrengthsFinder?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Inne posty:

→ Jedzenie zupy łopatą czyli jak działają talenty Gallupa

→ W zgodzie z sobą

→ Mapa kompetencji – określ swoje umiejętności