Test Strengthsfinder 2.0 wykonany. Patrzysz na listę swoich Top 5 talentów i… no właśnie, co teraz? Może zastanawiasz się właśnie nad zmianą życiową czy zawodową. A może po prostu szukasz, jak możesz ulepszyć swoje działanie czy relacje. A tu dostajesz w odpowiedzi enigmatyczne pięć słów, niczym szyfr do rozwiązania w filmie o Indianie Jonesie. Test Gallupa nie daje jasnej odpowiedzi.

I chwała mu za to. Żaden zautomatyzowany test – w tym test Gallupa – nie powinien Ci mówić, co masz robić. Wszelkie zestawienia typu „jaka praca najlepiej pasuje do Twojej grupy krwi?” możesz włożyć między bajki. Tylko Ty możesz i powinieneś decydować o swoim własnym życiu. A test Strengthsfinder 2.0, owszem, może Ci w tym pomóc. Tylko trzeba dokopać się nieco głębiej. Poczuj się więc jak rzeczony już Indiana Jones i przygotuj się do eskapady. Bo to wymagać będzie trochę pracy.

Oto krótki poradnik krok po kroku, co zrobić po wykonaniu testu Strengthsfinder 2.0.

Jeśli jesteś tu przypadkiem i zastanawiasz się, o czym piszę – o teście Gallupa pisałam tutaj.

Test Gallupa – co zrobić z wynikami?

Mapa skarbów przygotowana? Lasso i scyzoryk na podorędziu? Zakodowany tekst pod pachą? No to lecimy.

Rozłóż mechanizm na części pierwsze – czyli jak działa talent według Gallupa?

Przyznam, że Instytut Gallupa wywrócił moje postrzeganie talentów do góry nogami. Wcześniej „talent” był dla mnie odpowiednikiem piątki na świadectwie szkolnym. Taka droga na skróty przy opanowaniu jakiejś umiejętności. Wiesz – niemowlak przychodzi na świat z umiejętnością malowania farbami olejnymi. Tylko dla niepoznaki czeka, aż ktoś mu włoży pędzel do ręki, by z miejsca wymalować arcydzieło.

Jeśli tak właśnie postrzegasz talent, to zajrzyj do tego artykułu. Dla Instytutu Gallupa talent to sposób odczuwania, myślenia i działania. Nie jest związany z żadną konkretną dziedziną czy działaniem. Nie znajdziesz wśród wyników „talentu do wyszywania gobelinów” czy „talentu do ichtiologii”.

Rozszyfruj – czyli poznaj talenty

Po pierwsze – czas rozkodować tajemnicze pojęcia. Czy „Zbieranie” koniecznie odnosi się do klaseru ze znaczkami? Czy „Empatia” oznacza to samo, co powszechne rozumienie tego słowa? W jaki sposób dany talent może się u Ciebie przejawiać?

No dobrze, to jak można odszyfrować talenty?

Twój spersonalizowany raport

To ten raport, który znajdziesz na swoim koncie na stronie Instytutu Gallupa. Znajdziesz w nim opis, jak dany talent może się u Ciebie przejawiać. Ten raport jest spersonalizowany, czyli uwzględnia także działanie tego talentu w kontekście Twoich pozostałych talentów.

Wydrukuj ten raport, weź długopis w dłoń i podkreśl te zdania, z którymi się zgadzasz. Możliwe, że przyjdzie Ci na myśl sporo sytuacji z Twojego życia – i o to chodzi! 

Podcasty o talentach

Zajrzyj do odcinków podcastu Dominika Juszczyka omawiających dany talent. Dominik robi wywiady z osobami, które dany talent mają w swoim Top 5. Zanotuj zdania, przy których przyjdzie Ci do głowy „Hej, ja też tak mam!”.

Znasz angielski? Zajrzyj na kanał YouTube Instytutu Gallupa – w serii Gallup Theme Thursday omawiane są poszczególne talenty.

Grupa „Z pasją o mocnych stronach”

Gorąco polecam grupę na Facebooku Z pasją o mocnych stronach – to miejsce, gdzie prowadzone są bardzo merytoryczne dyskusje o poszczególnych talentach.

Po dołączeniu do grupy koniecznie zajrzyj do Poradnika dla świeżaka (link w opisie grupy). Znajdziesz tam odnośniki do dyskusji o poszczególnych talentach. Zapewne część wypowiedzi zabrzmi dziwnie znajomo. A może i Ty dołożysz swoje pięć groszy i podzielisz się swoimi spostrzeżeniami?

Miej oczy szeroko otwarte – czyli obserwuj talenty

Spostrzeżenia wynotowane? To teraz czas ruszyć w teren – czyli po prostu w codzienne życie. Obserwuj swoje działania i zauważ, czy powtarzają się wzorce, które wymieniane są w kontekście danego talentu.

Zwróć uwagę, jak reagujesz na konkretne sytuacje. Znajdź dwie-trzy minuty na zastanowienie się: co sprawiło, że tym razem zareagowałem tak, a nie inaczej? Który (lub które) z moich talentów jest „winny” w tym przypadku? Czy działa w sposób pozytywny i wspierający Twoje działania? A może wręcz przeciwnie – talent jest tu zawalidrogą, który przeszkadza Ci w osiąganiu celów? 

Ułóż scenariusz akcji – czyli rozwijaj talenty

Według Instytutu Gallupa talent może być dojrzały lub nie. Dojrzały to taki, z którego korzystasz świadomie i który nie wymyka Ci się spod kontroli. Niedojrzały kieruje Tobą.

To trochę jak pies: dobrze wytresowany czworonóg będzie reagował na komendy i zdołasz go przywołać do porządku, kiedy postanowi udać się w pogoń za Mruczkiem od sąsiada. Z kolei niewytresowany pies nie zareaguje na Twoje nawoływania i to Ty będziesz za nim biec tam, gdzie go futrzaste łapy poniosą.

No i tak właśnie jest z talentami. Jeśli nie chcesz się im poddać i pozwolić im kierować Twoim życiem, powinieneś trochę nad nimi popracować.

Po poprzednim etapie wiesz już, kiedy dany talent Ci pomaga, a kiedy jest kulą u nogi. Jeśli działa na Twoją korzyść – pomyśl, jak możesz to jeszcze lepiej wykorzystać. Jeśli jest głównym hamulcowym Twoich działań – jak możesz go wziąć na smycz i przekuć na swój sukces?

Przykład? Talent „Uczenie się” pomaga w zdobywaniu nowych umiejętności. Problem jest taki, że osoba z tym talentem często chce się uczyć wszystkiego – od sposobu działania czarnych dziur po kalendarium faraonów starożytnego Egiptu. Nie muszę Ci chyba mówić, że dziś już nikt nie może być „tym, który wie wszystko to, co wiedzą inni”. Warto tu spróbować intencjonalnego uczenia się: zdobywam wiedzę w konkretnych tematach, które są mi w danym momencie potrzebne. Pozostałe fascynujące artykuły czy cząstki wiedzy „bezużytecznej” zostawiam na później.

Sięgnij po lasso – wykorzystuj talenty świadomie

Dobrze poznany i opanowany talent jest jak lasso w rękach Indiany Jonesa. Gdy już wiesz, jak działa i jak go opanować, potrafisz nim zrobić, co tylko zechcesz. Stajesz przed trudną decyzją albo musisz wykonać nietypowy projekt? Zastanów się, jak może Ci pomóc Twoja pierwsza piątka. Pomyśl nad każdym talentem z osobna.

Spójrz z lotu ptaka – Twoje talenty a Twój cel życiowy

Czy talenty mogą Ci podpowiedzieć, jaka praca będzie dla Ciebie tą wymarzoną albo jaki powinien być Twój cel życiowy? Mogą… ale to nie jest proste przełożenie. To nie tak, że każde Top5 ma przypisaną idealną pracę.

Swoje talenty możesz wykorzystać w każdej pracy. Po prostu osoby z różnymi talentami będą do tych samych zadań podchodzić w inny sposób.

Zapewne w konkretnej pracy dany zestaw talentów będzie mieć większe pole do popisu. Ale z całą pewnością żaden wynik testu nie zamyka Ci drogi do danej pracy. Czy też innej aktywności, bo przecież życie to nie tylko praca.

Jak więc znaleźć swoją ścieżkę życiową? Do tego nie wystarczy test Gallupa. Wpisz talenty w szerszy kontekst. Ty to przecież nie tylko Twoje predyspozycje. Weź pod uwagę swoje wartości, potrzeby, zainteresowania, umiejętności, doświadczenia… To wymaga trochę grzebania w sobie. Znając swoje talenty, na pewno łatwiej dostrzeżesz pewne wzorce. Poniżej podaję Ci dwa sposoby, które mogą Ci w tym pomóc!

S.T.O.R.Y.

Jednym ze sposobów na odkrycie swojego powołania jest metoda S.T.O.R.Y., o której pisałam w zeszłym tygodniu. Pomoże Ci odkryć, przy jakich zadaniach wykorzystujesz maksymalnie swój potencjał – a przy tym dają Ci największą satysfakcję.

Choć ta metoda nie odnosi się wprost do talentów, to test Gallupa może naprowadzić Cię na właściwe wnioski.

Mapa kompetencji

Jeśli na swoje umiejętności chcesz spojrzeć szerzej – zerknij do postu o Mapie kompetencji. Pomoże Ci poukładać nie tylko Twoje talenty, ale też umiejętności miękkie i twarde. Dzięki niej przeanalizujesz też, które zadania Ci leżą, a które są Ci solą w oku. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zdecydować, jakiej pracy powinieneś szukać, a jaką omijać z daleka.

Odnajdź skarb… albo skarby

Jak widzisz, wykonanie testu Strengthsfinder 2.0 to dopiero początek. Praca nad talentami nie kończy się po tygodniu ani nawet po roku. Mierząc się z coraz to nowymi zadaniami czy wyzwaniami, będziesz odkrywać nowe aspekty i „zastosowania” swojego Top 5.

No to co? Przygodę czas zacząć!

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Talent – a jaka jest Twoja supermoc?

Strengthsfinder – czy warto robić test na talenty Gallupa?

Jedzenie zupy łopatą, czyli jak działają talenty Gallupa