Do wyników testu osobowości MBTI można podejść na dwa sposoby. Po pierwsze, możesz je potraktować jak horoskop lub imiennik. Czyli: przeczytać z myślą „Hej, to do mnie pasuje! A ten punkt totalnie nie”, a potem… zapomnieć o sprawie. A możesz wyciągnąć z tego wnioski i wykorzystać test MBTI do ulepszenia swojego życia.

Dziś będzie o tym drugim podejściu.

Jak ja do tego podeszłam?

Przyznam się bez bicia – kiedy parę lat temu wypełniłam test, podeszłam do niego horoskopowo. No wiesz – cha, cha, to brzmi znajomo, chyba ktoś podwędził hasło logowania do mojej głowy. I tyle.

Ostatnio jednak, zastanawiając się nad swoją drogą życiową, odgrzebałam wyniki. Zaprzęgłam do pracy moje talenty strategiczne (Intelekt i Analityk w szczególności). Wyciągnęłam konkrety i przyłożyłam do różnych obszarów mojego życia.

Oto mój sposób na wyciągnięcie konkretnych efektów z testu MBTI.

Test MBTI – o co tu chodzi?

Test NERIS oparty o metodologię MBTI możesz wypełnić za darmo na tej stronie. Ściśle rzecz biorąc, jest to tylko jedno z podejść oparte o system MBTI.

Test obejmuje w sumie 5 aspektów osobowości. W ramach każdego aspektu wyróżnia się dwa typy:

Kombinacje czterech pierwszych aspektów tworzą w sumie 16 typów oznaczonych 4-literowymi „kodami”. Dodatkowo w ramach każdego typu test wyróżnia dwa „podtypy” ze względu na poziom asertywności.

Po co test osobowości?

Test osobowości pomaga Ci dostrzec pewne prawidłowości w tym, jak reagujesz, jak się zachowujesz. Czasem z bliska czegoś nie widać zbyt dobrze. A czasem coś jest dla nas tak oczywiste, że trudno sobie to uzmysłowić. Taki test może pomóc Ci wydobyć to na poziom świadomy. A jak już to wiesz, to możesz coś z tym zrobić.

Test MBTI jest jednym z wielu testów, ale z pewnością warto mu poświęcić uwagę.

Test MBTI – jak wykorzystać wyniki?

No dobrze, to co zrobić z tymi nieszczęsnymi literkami?

Poniżej prezentuję mój sposób na poukładanie sobie tych wyników i wyciągnięcie konkretnych wniosków.

Aby ułatwić Ci pracę, przygotowałam karty pracy, które pomogą Ci w przeprowadzeniu analizy. Załączam też instrukcję, w której zamieściłam przykłady. Możesz je pobrać na końcu tego artykułu.

Zbierz wyniki

Wydrukuj opis swojego typu osobowości (większość materiałów jest tylko po angielsku). Jeśli nie chcesz drukować, najlepiej zapisz je w edytorze tekstu.

Podkreśl punkty, które do Ciebie pasują

Czy powinieneś ufać bezgranicznie wynikom testu MBTI? Absolutnie nie! Podobnie jak wszystkim innym testom, które układają ludzi w określone szufladki. Podejdź do wyników krytycznie i zaznacz te punkty, które rzeczywiście dobrze Cię opisują. Nie próbuj dopasować siebie do danego modelu.

Uporządkuj informacje

Teraz wypisz podkreślone punkty na 5 poniższych kategorii. Świetnie sprawdzi się tutaj mapa myśli!

Cechy – to, co w Tobie niezmienne, np. wrażliwy, lubię pracę w grupie, idealista.

Wartości – to, co dla Ciebie ważne i co przyświeca Twoim działaniom, np. harmonia, niezależność, rozwój, uczciwość,

Potrzeby – to, co jest Ci niezbędne, abyś czuł spokój i satysfakcję w danej dziedzinie, np. praca mająca znaczenie, silne i głębokie relacje,

Zdolności – to, co potrafisz robić i co przychodzi Ci łatwo, np. kreatywność, wyciąganie wniosków, przekładanie pomysłów na plany,

Styl działania – to, w jaki sposób działasz najlepiej, np. wolę działać samodzielnie / w grupie, nie oglądam się wstecz, lubię mieć jasny plan działania, nie lubię rywalizacji.

Uzupełnij to, co o sobie wiesz

Jeśli poszczególne obszary masz już przepracowane (może na podstawie innych testów, a może na podstawie obserwacji siebie), możesz uzupełnić mapę myśli o te informacje. Pozwoli to na pełniejszą analizę i lepsze wnioski.

Zaakceptuj to, co niezmienne

Twoje cechy czy potrzeby to coś, co w Tobie tkwi. Możesz starać się działać im na przekór, ale to może wywołać w Tobie rosnące poczucie dysonansu i zmęczenia.

Jeśli jesteś introwertykiem, nie zmuszaj się do codziennego wychodzenia na imprezy. Jeśli jesteś ekstrawertykiem, nieustanne siedzenie w czterech ścianach będzie dla Ciebie nieznośne.

Pamiętaj, w teście osobowości nie ma ‘złych’ i ‘dobrych’ wyników. Nie ma lepszych i gorszych typów osobowości. Nie daj sobie wmówić, że powinieneś być taki a taki, że powinnaś być bardziej jakaś, a mniej jakaś.

Rzecz jasna, czym innym niezmienne cechy, a czym innym zachowania i postawy, na które masz wpływ. Jeśli lubisz spontaniczność, to nie znaczy, że możesz wywracać do góry nogami pracę całego zespołu.

Przeanalizuj poszczególne obszary życia

Wybierz te obszary, które są dla Ciebie ważne: praca, hobby, relacje… W poszczególnych obszarach zastanów się:

Z którymi wartościami ten obszar jest zgodny? Z którymi wartościami w tym obszarze jest mi nie po drodze?

Które moje potrzeby są spełnione? A które pozostają niespełnione?

Które zdolności wykorzystuję w danym obszarze? Które pozostają niewykorzystane?

Czy działam zgodnie ze swoim stylem działania? W jaki sposób?

Jakie wyciągam stąd wnioski? Czy widzę tu przestrzeń do zmian?

Wyciągnij wnioski i zaplanuj działania

Jeśli chcesz, żeby test MBTI przyniósł konkretne efekty, nie wystarczy przeczytać wyników czy nawet ich przeanalizować. Zaplanuj działania, które pomogą Ci ulepszyć życie.

Może czas zmienić pracę? A może wystarczy wprowadzić kilka zmian w aktualnym zawodzie?

Być może warto pomyśleć nad nowym hobby?

W jaki sposób możesz wykorzystać wnioski do ulepszenia swoich relacji?

Pobierz karty pracy

Aby ułatwić Ci analizę wyników, przygotowałam dla Ciebie karty pracy – możesz je pobrać, zapisując się w formularzu poniżej.

.

Powodzenia!

Jeśli podoba Ci się moja metoda i ją wypróbujesz – daj znać, do jakich wniosków Cię doprowadziła! Możesz napisać w komentarzu albo przesłać do mnie maila.

Chcesz przeczytać więcej?

Strengthsfinder – czy warto robić test na talenty Gallupa?

Introwertyk – instrukcja obsługi

Jak mówić NIE? – czyli parę słów o asertywności