Da się działać łatwiej ORAZ skuteczniej! Kiedy działam w zgodzie z sobą, nie tylko sama się dobrze z tym czuję, ale też i osiągam lepsze efekty. Takie win-win, które bardzo mi odpowiada. Z tego też powodu lubię sięgać po wszelkie narzędzia i sposoby, które pomagają mi lepiej poznać siebie. Dlatego gdy nadarzyła się okazja, by zrobić test osobowości PERSO.IN, chętnie z niej skorzystałam. Jak wrażenia? O tym przeczytasz poniżej. Podam Ci również link do darmowej wersji testu, który pozwoli Ci zajrzeć do testu od środka.
Dla porządku dodam, że test osobowości PERSO.IN jest płatny, a jego cena wynosi 149 zł. Dlatego liczę, że poniższa recenzja da Ci jak najlepszy obraz i pomoże podjąć świadomą decyzję.
Jeśli chcesz przekonać się, czy test jest dla siebie, jako czytelnik mojego bloga możesz wykonać darmową wersję testu – o tym w dalszej części posta.
Ale od początku.
Co bada test osobowości PERSO.IN?
Zacznijmy od tego, czego NIE bada. Nie odkrywa Twoich talentów, nie mierzy Twojej inteligencji. Sprawdza Twoją osobowość, czyli to, jak reagujesz, w jakich warunkach działasz najlepiej, jakie są Twoje predyspozycje.
Zasadniczo uznaje się, że osobowość jest czymś niezmiennym. To są te cechy, które odróżniają Cię od ekspedientki Kasi czy Jurka z sąsiedztwa. Ale też nie ma czegoś takiego, jak „zła osobowość”. To nie jest sprawdzian z matematyki, który możesz zaliczyć na piątkę lub trzy na szynach. To jak wzrost – nie ma „właściwego” wzrostu. A choć nie możesz go zmienić (może tylko lekko „podrasować” obcasami), to możesz kupić odpowiednie ubrania, które będą Ci służyć.
Czego więc możesz dowiedzieć się o sobie z tego testu?
Pięć twarzy człowieka, czyli Wielka Piątka
Test osobowości PERSO.IN bazuje na pięcioczynnikowym modelu osobowości Wielka Piątka, opracowanym przez Paula Costę i Roberta McCrae. Model ten jest zweryfikowany w badaniach naukowych. Możesz pomyśleć o tym jak o pięciu wymiarach – tak jak długość czy szerokość. Te wymiary obejmują: przystosowanie emocjonalne, interakcje społeczne, otwartość na doświadczenie, ugodowość, sumienność. W każdym z tych wymiarów znajdujesz się gdzieś na spektrum pomiędzy dwiema skrajnościami.

Test PERSO.IN ujmuje je w następujący sposób:
People (Ludzie) | Dystans do ludzi | ←→ | Bliskość z innymi |
Experiences (Doświadczenia) | Dystans do doświadczeń | ←→ | Otwartość na doświadczenia |
Responsibilities (Obowiązki) | Mała waga przywiązywana do obowiązków | ←→ | Duża waga przywiązywana do obowiązków |
Stimulators (Stymulatory) | Introwersja | ←→ | Ekstrawersja |
Obstacles (Trudności) | Odporność | ←→ | Wrażliwość na trudności |
O poszczególnych obszarach mówi filmik, w którym twórcy prezentują założenia testu:
Każdy z tych obszarów jest podzielony na sześć składowych, które również obrazują punkt pomiędzy dwoma skrajnymi brzegami. I tak np. w przypadku obszaru „Obowiązki” składowymi są: poczucie kompetencji, zorganizowanie, przestrzeganie zasad, dążenie do osiągnięć, samodyscyplina, rozważność.
Mnie osobiście zastanawia jedynie umieszczenie jako składowej introwersji „mniejszego optymizmu” (znam pozytywnie nastawionych introwertyków i ekstrawertyczkę niczym gradowa chmura) lub też dlaczego wysoka wrażliwość estetyczna ma świadczyć o otwartości na doświadczenia. Być może to kwestia interpretacji tych pojęć – w każdym razie nie należy rozważać wyniku w danym obszarze w oderwaniu od jego składowych.
Dokładnie o tych składowych przeczytasz na stronie PERSO.IN w zakładce „Co badamy?”.
Jak wygląda sam test?
Test składa się ze 150 pytań, a właściwie zdań. Dla każdego zdania zaznaczasz jedną z opcji:
→ Całkowicie się nie zgadzam
→ Nie zgadzam się
→ Ani się zgadzam, ani się nie zgadzam
→ Zgadzam się
→ Całkowicie się zgadzam
Pytania są dość proste, toteż wypełnienie testu zajmuje nie więcej niż 20 minut.
Jak wyglądają wyniki?
Wyniki są podawane na tle innych badanych z Polski. Innymi słowy, dowiadujesz się, że jesteś bardziej introwertyczny niż 84% przebadanych Polaków, a znów bardziej wrażliwy na trudności niż 69% przebadanych Polaków. I tak dalej, i tak dalej.
Tak więc nie tylko poznajesz siebie, ale też dowiadujesz się, czego oczekiwać od otoczenia. Np. masz świadomość, że większość zespołu prawdopodobnie nie będzie tak zorganizowana jak Ty (do są dostrzegasz potencjalną przewagę?).
Każda z tych skal i podskal pokazuje, czy znajdujesz się bliżej któregoś ze skrajnych wyników, czy też pośrodku (czyli równoważysz te dwa aspekty).
Przykład:

Co zawiera raport?
Raport jest rozbudowany (ok. 40 stron) i podaje dla każdego obszaru:
→ wynik w skali głównej (wraz z krótkim opisem),
→ wynik w każdej z 6 podskal (również z krótkimi opisami),
→ wskazówkę do działania,
→ 3 obszary, w których możesz się sprawdzić,
→ 3 potencjalne przewagi – czyli co jest Twoją mocną stroną,
→ 3 potencjalne ryzyka – czyli na czym możesz się przejechać.
Na podstawie wyników w każdym z obszarów poznajesz również swoje 10 stylów funkcjonowania, czyli to, w jaki sposób np. uczysz się czy też radzisz sobie z konfliktami.
No dobrze, to jak moje wrażenia?
Trafność wyników
Przeczytałam raport, mając na podorędziu wyniki innych testów i bagaż doświadczeń. Aby nie dać się zwieść ewentualnemu efektowi horoskopowemu, dla pewności pokazałam go dwóm bliskim osobom, aby oceniły go obiektywnym okiem.
Zgodna ocena była taka, że w zdecydowanej większości punktów raport prezentował zgodny z rzeczywistością obraz mojej osoby.
Rozminął się nieco w paru punktach. Zapewne moja skłonność do zostawiania sprzątania na szarym końcu listy priorytetów zaważyła na tym, że zostałam uznana za osobę raczej niezorganizowaną (a pochlebiam sobie, że w tym przypadku jest ze mną nie najgorzej). Stoi za tym moja filozofia, że porządek to ja muszę mieć w głowie, ale niekoniecznie dookoła. Jednak różnice te nie były tak duże, aby wpłynąć na całościowy obraz.
W przypadku stylów funkcjonowania, raport podawał cztery różne opcje i określał, która najbardziej do mnie pasuje. W 9 przypadkach na 10 wskazywał bezbłędnie tę opcję, która rzeczywiście najlepiej mnie opisywała.
W kilku przypadkach raport podawał sprzeczne informacje: w tym samym dokumencie przeczytałam, że „unikam konfrontacji, działam ugodowo”, jak i że „lubię konfrontować się z konfliktami, zagrożeniami, traktuję je jako źródło twórczej stymulacji”. Tak samo w jednym miejscu uznał, że jestem umiarkowanie systematyczna i staranna, w innym – że jestem dobrze zorganizowana. W skali całego raportu niespójności nie były znaczące i zapewne wynikały z liczby potencjalnych kombinacji. Także i tu trzeba by przyłożyć zdrowy rozsądek i przefiltrować przez niego informacje.
Podsumowując – trafność oceniam raczej wysoko.
Odkrywczość raportu
Jak pisałam, znakomita większość raportu była zgodna z tym, co wiem o sobie. No właśnie.
Piszę to jako osoba, która ma nawyk obserwowania siebie. Wykonywałam chyba wszystkie darmowe testy osobowości, które wpadły mi w ręce (no, może poza tymi w stylu „Jakim smakiem pączka jesteś?”). Do tego połączone siły empatii działającej „do wewnątrz” i analityka biorą na warsztat moje doświadczenia i rozbijają je na części pierwsze. Jeśli chodzi o artykuły o introwertyzmie, przeczytałam chyba pół Internetu – i wszystko to odnosiłam do swoich odczuć i reakcji.
Z tej perspektywy raport nie przyniósł mi przełomowych informacji. Stanowił w większości potwierdzenie i uporządkowanie tej wiedzy o mnie, którą już o sobie miałam.
Jeśli jednak czujesz, że potrzebujesz wskazówek, co jest Twoim potencjałem i w jaki sposób go rozwinąć – myślę, że raport może być Ci pomocny. Poniżej opisuję, jakie informacje znajdziesz w raporcie – jeśli nie potrafisz samodzielnie odpowiedzieć na te pytania, test osobowości PERSO.IN może dać Ci materiał do pracy nad sobą.
Przydatność raportu
Jako ekonomistka z wykształcenia i z przekonania, interesuję się przede wszystkim tym, co ja będę z tego miała. Tu punktów do omówienia jest sporo:
A zatem ad rem:
Wyniki w poszczególnych obszarach
Opisy poszczególnych kategorii i podkategorii znajdziesz w zakładce „Co badamy?” na stronie PERSO.IN. Na podstawie opisów myślę, że potrafiłabym sobie postanowić „diagnozę” samodzielnie. Jeśli jednak trudno Ci spojrzeć na siebie obiektywnie, test może pomóc Ci siebie ocenić.
Dobrze jest zdawać sobie sprawę ze swojego sposobu reagowania i działania, ale też – z tego, że nie wszyscy zachowują się w ten sam sposób. Warto to zaakceptować i dążyć do sposobu pracy, który będzie najbardziej optymalny dla Ciebie. Jeśli Twoją domeną jest rozwaga, daj sobie czas na przemyślenie możliwych opcji.
Wskazówki
Wskazówki dla poszczególnych kategorii wydawały mi się dość ogólne, np. pamiętaj o swoich potrzebach; jeśli popadniesz w rutynę – eksperymentuj, itp.
Myślę, że warto przyjrzeć się również pozostałym punktom raportu i wynotować własne spostrzeżenia i pomysły na działania. Taka burza mózgu pomoże Ci rozszerzyć te wskazówki.
Obszary, w których możesz się sprawdzić
Raport podaje w sumie 15 takich obszarów. W moim przypadku były to m. in. zadania wymagające kreatywności, związane ze współpracą bardziej niż z rywalizacją, dające przestrzeń do samodzielności.
Możesz potraktować to jako szablon, który możesz przyłożyć np. do aktualnej czy przyszłej pracy. W ten sposób możesz sprawdzić, czy warunki danej pracy pozwolą Ci wykorzystać swój potencjał. Może też stanowić podstawę do przemyślenia, jeśli dopiero zastanawiasz się nad wyborem kierunku.
Możliwe przewagi i ryzyka
Np. w przypadku introwertyka przewagą są celne przemyślenia i przestrzeń do kreatywności, ryzykiem – trudności w nawiązywaniu nowych kontaktów.
Znając swoje przewagi, możesz odnaleźć ten rodzaj zadań, w których sprawdzisz się najlepiej. Przykładowo: jako introwertyk możesz lepiej czuć się w zadaniach związanych z tworzeniem strategii, planowaniem itp.
Ryzyka mówią o tym, co może iść Ci trudniej. Możesz unikać takich zadań albo… wykorzystać przewagi, żeby przekuć je w sukces. Na przykład umiejętność słuchania jest niezwykle przydatna przy zawieraniu znajomości.
Style funkcjonowania
To style znajdujące się na przecięciu różnych obszarów. Przykładowo połączenie kategorii „Doświadczenia” i „Stymulatory” decyduje o stylu interakcji. Z raportu dowiesz się także, jak radzisz sobie ze złością czy konfliktami, w jaki sposób realizujesz cele, jak się uczysz czy też jak podchodzisz do problemów.

I tak: osoba obowiązkowa i otwarta na doświadczenia ma duże zamiłowanie do nauki i ciągłą potrzebę rozwoju.
Znajomość tych stylów może pomóc Ci znaleźć optymalny sposób działania. Jeśli np. potrafisz łagodzić konflikty i potrafisz zrozumieć obie strony, możesz pełnić rolę mediatora w zespole. Jeśli masz trudności w radzeniu sobie ze złością, możesz poszukać sposobów na to, by gniew nie odbijał się negatywnie na Twoich relacjach.
Komunikacja
Ciekawym dodatkiem do raportu jest opis „Komunikacja„. Jest sformułowany w takiej formie, którą możesz pokazać komuś innemu. Opis ten podsumowuje główne punkty raportu: jakie zadania Ci będą odpowiadać, jakie nieszczególnie, co Cię motywuje i co wpływa na Twoją satysfakcję z pracy. Stanowi niejako kropkę nad i dla zawartości raportu.
Myślę, że to bardzo dobry materiał do pracy w grupie. Pomaga wyartykułować swoje potrzeby, ale też poznać potrzeby innych członków zespołu. W ten sposób można wypracować takie zasady działania, przy których każdy będzie mógł w pełni wykorzystać swój potencjał.
Test osobowości PERSO.IN – dla kogo?
Kto może skorzystać z wyników testu? Co możesz z niego wynieść?
W moim odczuciu, jeśli:
→ masz wysoką świadomość własnej osobowości,
→ znasz dobrze swoje mocne i słabe strony,
→ wiesz, w jakich warunkach działasz najbardziej efektywnie,
→ pracujesz nad sobą od dłuższego czasu,
test osobowości PERSO.IN może nie przynieść Ci przełomowych informacji. Może natomiast stanowić pewne usystematyzowanie i uporządkowanie wiedzy o sobie.
Jeśli nie znasz siebie, trudno Ci ocenić obiektywnie swój styl działania i nie widzisz, co jest Twoją przewagą w życiu czy w pracy – w raporcie możesz znaleźć sporo spostrzeżeń, które pomogą Ci rozpocząć pracę nad sobą. Możesz odkryć to, co Cię wyróżnia i co możesz przekuć w swoją silną stronę.
Myślę, że test może być przydatny również wtedy, gdy wykonywany jest przez grupę, np. zespół w pracy. Wtedy raport (a zwłaszcza dodatek „Komunikacja”) może pomóc we wzajemnym zrozumieniu.
Krótko mówiąc – wybór należy do Ciebie.
Wypróbuj test za darmo!
Ekipa PERSO.IN poinformowała mnie o darmowej wersji testu, którą mogę udostępnić moim czytelnikom. Jeśli masz wątpliwości, czy test jest dla Ciebie, będzie to świetna okazja, by się przekonać!
Darmową wersję testu możesz wykonać, klikając w ten link.
Czego się dowiesz z darmowej wersji testu? Otrzymasz tu raport z obszaru Stimulators. Wykonując ten test, poznasz:
→ natężenie Twojej ekstrawersji – czyli w jakim stopniu jesteś ekstrawertykiem lub introwertykiem,
→ 3 sfery, w których możesz się sprawdzić,
→ przewagi i ryzyka w tym obszarze,
→ informacje o pozostałych obszarach oraz stylach funkcjonowania.
Zajrzyj również tutaj:
→ Strengthsfinder – czy warto robić test na talenty Gallupa?
→ Test MBTI – jak wykorzystać wyniki?
→ Mapa kompetencji – określ swoje umiejętności
Tekst powstał przy współpracy z PERSO.IN.